• Wpisów: 3
  • Średnio co: 331 dni
  • Ostatni wpis: 3 lata temu, 16:36
  • Licznik odwiedzin: 3 780 / 1326 dni
 
zdrowieiuroda
 
Dziś pragnę Wam przybliżyć trochę suchych informacji i moich osobistych spostrzeżeń na temat Cellulitu (nie mylić z Cellulitis-chorobą tkanki).


Czym jest Cellulit?

Otóż Cellulit to kosmetyczny defekt skóry.
Jest on nie groźny dla naszego zdrowia, jednak wizualnie wpływa negatywnie na nasz  wygląd (chociaż spora część mężczyzn nie ma o nim pojęcia).

Są to nierówności skóry w postaci  mniejszych lub większych zagłębień i wypukłości (dołeczków) na ciele.
Ich przyczyną jest nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w skórze i zmiany budowy tkanki tłuszczowej.

Komórki tłuszczowe (adipocyty) ulegają powiększeniu, co prowadzi do ucisku na naczynia krwionośne i limfatyczne. Ciśnienie krwi oraz proces przemiany materii w komórkach ulega pogorszeniu. Tlen i składniki odżywcze (mikro i makro elementy) nie są już właściwie przyswajane.

Toksyny oraz inne elementy przemiany materii jak i woda zaczynają zalegać w tkankach-tak oto powstaje nam pomarańczowa skórka czyli cellulit.

Cellulit nie ma związku z wiekiem. Oczywiście, są przedziały wiekowe, w których jesteśmy szczególnie narażone na powstanie Cellulitu (np. czas dorastania, ciąża, przed oraz w trakcie menopauzy) ALE nie jest prawdą, że cellulit mają tylko osoby otyłe oraz starsze.

Cellulit może wystąpić u bardzo szczupłych oraz młodych osób (tak, szczupłych i młodych). Zdarzają się nawet przypadki kiedy to posiadaczem cellulitu jest…MĘŻCZYZNA.

Ja sama nabyłam ten defekt w wieku 19 lat ważąc ok. 46kg/150cm wzrostu.:/

Rodzaje cellulitu:

*Wodny/obrzękowy/twardy- najczęściej spotykany u osób młodych i szczupłych. Jego przyczyną jest w dużym stopniu nieprawidłowe krążenie krwi i limfy w tkankach, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki. Obrzęki te zaburzają mikro krążenie i powodują niedokrwienie komórek tłuszczowych. Z powodu braku tlenu, składników odżywczych i niedokrwienia komórki tłuszczowe zaczynają wytwarzać i gromadzić w sobie substancje toksyczne. Ten rodzaj cellulitu nie wywołuje bólu oraz dyskomfortu fizycznego.

cellulit1300x300.jpg

Źródło fotografii:cellinea.pl


*Tłuszczowy/lipidowy/ miękki- bardzo często występujący u osób z nadwagą. W procesie tycia nasze komórki tłuszczowe tworzą związki trójglicerydów, które zamiast w naturalny sposób ulec zniszczeniu wówczas zostają gromadzone, co skutkuje powiększeniem komórek. Układają się one w skupiska przypominające guzki.
Chwytając skórę w dwa palce, można z łatwością wyczuć wgłębienia i gródki. Dotyk lub ucisk ciała z tym rodzajem cellulitu może wywoływać ból i prowadzić do dyskomfortu np. przy siedzeniu.

cellulit2.jpg

Źródło fotografii: vanillebc.pl

Cyrkulacyjny- jest połączeniem cellulitu wodnego i tłuszczowego-najciężej się go pozbyć.


Fazy cellulitu:
I) Obrzękowa- zmiany nie są zauważalne „gołym okiem” oraz w pozycji stojącej, dopiero po ujęciu skóry w fałd (chwytając skórę w dwa palce) pojawiają się niewielkie pobruzdowania. Jest to spowodowane zastojem krwi oraz szybkim wzrostem przepuszczalności naczyń żylnych.

II) Włóknieniowa- pojawiają się zagłębienia w niektórych pozycjach (np. siedząc-na pośladkach) oraz częściach ciała. Mamy wówczas do czynienia z obrzękiem i nieprawidłowym ciśnieniem krwi żylnej.

III) Stwardnieniowo- grudkowa - zmiany są widoczne w każdej pozycji: siedzącej, stojącej, w momencie chwycenia dłońmi fałdu skóry oraz gdy tego nie zrobimy. Widoczne liczne, małe grudki i guzki.

IV)  Guzkowa- naczynia żylne zaczynają funkcjonować w sposób patologiczny. Komórki tłuszczowe grupują się,  naczynia limfatyczne nie liczne duże guzy, całkowita patologia naczyń żylnych oraz komórek tłuszczowych. Komórki limfatyczne nie działają poprawnie, co może prowadzić do obrzęków oraz zastoju limfy w organizmie. W tej fazie występują silny ból w miejscach pojawieniu cellulitu.


Co sprzyja powstawaniu cellulitu?
*Przede wszystkim (ale nie zawsze) zła dieta-dużo tłuszczów zwierzęcych , mało warzyw, mała ilość wypijanej wody)

*Brak ruchu

*Noszenie zbyt ciasnych ubrań (spodni, rajstop, podkolanówek, skarpet silnie uciskających)

*Palenie papierosów (wówczas następuje niskie dotlenienie komórek)

*Przesadne opalanie się oraz wysuszenie skóry (słabe ukrwienie skóry)
*Wady postawy, choroby wrodzone (złe krążenie krwi)

*Uwarunkowania genetyczne

*Nadmiar hormonów (estrogen i progesteron sprzyjają cellulitowi wodnemu)


Cztery obszary najczęstszego występowania cellulitu:
* brzuch
* uda
*pośladki
*wewnętrzna strona ramion


nogi-uda-i-posladki1.jpg

Jak zwalczać cellulit? Jakie zabiegi kosmetyczne wykonywać w domu aby się pozbyć owego defektu? Jak pozbyłam się cellulitu? Ile mi to zajęło?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w moim kolejnym poście:)

Nie możesz dodać komentarza.